History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Nangle, John Francis
Born June 8, 1922, in St. Louis, MO
Died August 24, 2008, in Savannah, GA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Eastern District of Missouri
Nominated by Richard M. Nixon on June 13, 1973, to a seat vacated by William H. Webster. Confirmed by the Senate on July 13, 1973, and received commission on July 18, 1973. Served as chief judge, 1983-1990. Assumed senior status on May 10, 1990. Service terminated on August 24, 2008, due to death.

Education:
Harris Teachers College (now Harris-Stowe State University), A.A., 1941
University of Missouri, B.S., 1943
Washington University School of Law, J.D., 1948

Professional Career:
U.S. Army sergeant, 1943-1946
U.S. Army Reserve captain, JAG Corps, 1946-1971
Private practice, St. Louis and Clayton, Missouri, 1948-1973
City attorney, Brentwood, Missouri, 1953-1963
Special legal advisor, St. Louis County, Missouri, 1963-1973

 

Submit Questions About Judicial History