History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Mukasey, Michael B.
Born 1941 in Bronx, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of New York
Nominated by Ronald Reagan on July 27, 1987, to a seat vacated by Abraham D. Sofaer. Confirmed by the Senate on November 6, 1987, and received commission on November 9, 1987. Served as chief judge, 2000-2006. Assumed senior status on August 1, 2006. Service terminated on September 9, 2006, due to retirement.

Education:
Columbia University, A.B., 1963
Yale Law School, LL.B., 1967

Professional Career:
Private practice, New York City, 1967-1972, 1976-1987
Assistant U.S. attorney, Southern District of New York, 1972-1976; chief, Official Corruption Unit, 1975-1976
Attorney General of the United States, 2007-2009

 

Submit Questions About Judicial History