History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Moore, George
Born January 20, 1878, in La Grange, MO
Died November 5, 1962

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Eastern District of Missouri
Nominated by Franklin D. Roosevelt on May 20, 1935, to a seat vacated by Charles B. Faris. Confirmed by the Senate on May 28, 1935, and received commission on May 29, 1935. Served as chief judge, 1948-1959. Assumed senior status on January 19, 1962. Service terminated on November 5, 1962, due to death.

Education:
University of Missouri School of Law, LL.B., 1901
University of Missouri School of Law, LL.M., 1902

Professional Career:
Private practice, St. Louis, Missouri, 1902-1935
Collector, Internal Revenue Service, U.S. Department of the Treasury, St. Louis, Missouri, 1914-1922
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History