History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Miner, Roger Jeffrey
Born April 14, 1934, in Hudson, NY
Died February 18, 2012, in Hudson, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of New York
Nominated by Ronald Reagan on July 28, 1981, to a seat vacated by James T. Foley. Confirmed by the Senate on September 25, 1981, and received commission on September 28, 1981. Service terminated on August 2, 1985, due to appointment to another judicial position.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Second Circuit
Nominated by Ronald Reagan on June 25, 1985, to a new seat authorized by 98 Stat. 333. Confirmed by the Senate on July 19, 1985, and received commission on July 22, 1985. Assumed senior status due to certified disability on January 1, 1997. Service terminated on February 18, 2012, due to death.

Education:
New York Law School, LL.B., 1956
State University of New York at Albany, B.S., 1977

Professional Career:
U.S. Army captain, JAG Corps, 1956-1959
Private practice, Hudson, New York, 1959-1975
Corporation counsel, Hudson, New York, 1961-1964
Assistant district attorney, Columbia County, New York, 1964
District attorney, Columbia County, New York, 1968-1975
Adjunct associate professor, Columbia-Greene Community College, 1974-1979
Justice, Supreme Court of the State of New York, 1976-1981
Adjunct professor, New York Law School, 1986-1996
Adjunct professor, Albany Law School of Union University, 1997-2012

 

Submit Questions About Judicial History