History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Miller, James Rogers Jr.
Born June 15, 1931, in Sandy Spring, MD
Died June 25, 2014, in Easton, MD

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Maryland
Nominated by Richard M. Nixon on September 28, 1970, to a new seat authorized by 84 Stat. 294. Confirmed by the Senate on October 13, 1970, and received commission on October 15, 1970. Service terminated on December 1, 1986, due to resignation.

Education:
Wesleyan University, B.A., 1953
George Washington University Law School, LL.B., 1955

Professional Career:
Private practice, Rockville, Maryland, 1955-1970
State delegate, Maryland, 1963-1967

 

Submit Questions About Judicial History