History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Miller, Andrew Galbraith
Born September 18, 1801, in Carlisle, PA
Died September 30, 1874, in Milwaukee, WI

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Wisconsin
Nominated by James K. Polk on June 12, 1848, to a new seat authorized by 9 Stat. 56. Confirmed by the Senate on June 12, 1848, and received commission on June 12, 1848. Service terminated on June 30, 1870, due to reassignment.

Judge, U.S. District Court, Eastern District of Wisconsin
Reassigned on June 30, 1870, to a new seat authorized by 16 Stat. 171. Service terminated on January 1, 1873, due to retirement.

Education:
Dickinson College
Washington College (now Washington and Jefferson College), B.A., 1819
Read law, 1822

Professional Career:
Private practice, Gettysburg, Pennsylvania, 1822-1838
Attorney general, Commonwealth of Pennsylvania
Associate justice, Supreme Court of Wisconsin Territory, 1838-1848
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History