History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Miller, Andrew
Born November 16, 1870, Denmark
Died March 17, 1960

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of North Dakota
Nominated by Warren G. Harding on December 19, 1921, to a new seat authorized by 42 Stat. 66. Confirmed by the Senate on February 2, 1922, and received commission on February 2, 1922. Assumed senior status on March 29, 1941. Service terminated on March 17, 1960, due to death.

Education:
Read law, 1894

Professional Career:
Private practice, Buffalo Center, Iowa, 1894-1896
County attorney, Winnebago County, Iowa, 1896
Private practice, Forest City, Iowa, 1897-1905
Mayor, Forest City, Iowa, 1897-1901
Private practice, Bismarck, North Dakota, 1905-1907, 1915-1922
Assistant attorney general, State of North Dakota, 1907-1908
Attorney general, State of North Dakota, 1909-1915
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History