History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Medina, Harold Raymond
Born February 16, 1888, in Brooklyn, NY
Died March 14, 1990, in Westwood, NJ

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of New York
Nominated by Harry S Truman on May 15, 1947, to a seat vacated by Samuel Mandelbaum. Confirmed by the Senate on June 18, 1947, and received commission on June 20, 1947. Service terminated on June 23, 1951, due to appointment to another judicial position.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Second Circuit
Nominated by Harry S Truman on June 11, 1951, to a seat vacated by Learned Hand. Confirmed by the Senate on June 21, 1951, and received commission on June 23, 1951. Assumed senior status on March 1, 1958. Service terminated on February 22, 1980, due to retirement.

Education:
Princeton University, A.B., 1909
Columbia Law School, LL.B., 1912

Professional Career:
Private practice, New York City, 1912-1947
Founder/lecturer, Medina Bar Review Course, New York City, 1912-1942
Associate professor, Columbia Law School, 1915-1940
Research Collections
Oral History
Bibliography
Portraits

 

Submit Questions About Judicial History