History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
McVicar, Nelson
Born January 25, 1871, in Chatham, Ontario, Canada
Died December 20, 1960, in Tarentum, PA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Western District of Pennsylvania
Received a recess appointment from Calvin Coolidge on September 14, 1928, to a seat vacated by W.H. Seward Thomson; nominated to the same position by Calvin Coolidge on December 6, 1928. Confirmed by the Senate on December 17, 1928, and received commission on December 17, 1928. Served as chief judge, 1949-1951. Assumed senior status on February 1, 1951. Service terminated on December 20, 1960, due to death.

Education:
University of Michigan Law School
Read law, 1896

Professional Career:
Private practice, Pittsburgh, Pennsylvania, 1896-1925
Solicitor, Tarentum Borough, Pennsylvania, 1896-1925
State representative, Pennsylvania, 1914-1924
Judge, Court of Common Pleas of Allegheny County [Pennsylvania], 1925-1928

 

Submit Questions About Judicial History