History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Benson, Paul
Born June 1, 1918, in Greenville Township, Verona, ND
Died April 22, 2004, in Verona, WI

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of North Dakota
Nominated by Richard M. Nixon on July 12, 1971, to a seat vacated by Ronald N. Davies. Confirmed by the Senate on July 29, 1971, and received commission on July 29, 1971. Served as chief judge, 1971-1985. Assumed senior status on December 31, 1985. Service terminated on April 22, 2004, due to death.

Education:
University of North Dakota, B.S., 1942
George Washington University Law School, LL.B., 1949

Professional Career:
U.S. Navy lieutenant, 1942-1946
Private practice, Cavalier, North Dakota, 1949
Private practice, Grand Forks, North Dakota, 1950-1971
Assistant city attorney, Grand Forks, North Dakota, 1952-1954
Attorney general, State of North Dakota, 1954-1955
Lecturer, University of North Dakota School of Law, 1960-1965
Oral History

 

Submit Questions About Judicial History