History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
McGuire, Matthew Francis
Born May 30, 1898, in St. John`s, Canada
Died January 24, 1986, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the District of Columbia
Nominated by Franklin D. Roosevelt on July 14, 1941, to a seat vacated by Peyton Gordon. Confirmed by the Senate on July 29, 1941, and received commission on August 1, 1941. 1961-1966. Assumed senior status on October 7, 1966. Service terminated on January 24, 1986, due to death.

Education:
College of the Holy Cross, A.B., 1921
Boston University School of Law, LL.B., 1926

Professional Career:
U.S. Navy, 1918
Private practice, Boston, Massachusetts, 1926-
U.S. Department of Justice, 1934-1941; special assistant to the Attorney General of the United States, 1934-1939; assistant to the Attorney General of the United States, 1940-1941

Research Collections
Oral History

 

Submit Questions About Judicial History