History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
McGohey, John F. X.
Born January 7, 1894, in New York, NY
Died July 7, 1972

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of New York
Received a recess appointment from Harry S Truman on October 21, 1949, to a new seat authorized by 63 Stat. 493; nominated to the same position by Harry S Truman on January 5, 1950. Confirmed by the Senate on March 8, 1950, and received commission on March 9, 1950. Assumed senior status on March 17, 1970. Service terminated on July 7, 1972, due to death.

Education:
Fordham University, B.A., 1917
New York University School of Law, LL.B., 1923

Professional Career:
U.S. Army, 1918-1919
Assistant counsel, Hearst Publishing Company, 1923-1924
Counsel, New York City Board of Transportation, 1924-1932
Assistant attorney general, State of New York, 1933-1943
Chief assistant U.S. attorney, Southern District of New York, 1944-1949

Nominated to U.S. District Court for the Southern District of New York, October 15, 1949; no Senate vote
Research Collections
Portraits

 

Submit Questions About Judicial History