History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
McCormick, Paul John
Born April 23, 1879, in New York, NY
Died December 2, 1960

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of California
Nominated by Calvin Coolidge on February 7, 1924, to a seat vacated by Oscar A. Trippet. Confirmed by the Senate on February 11, 1924, and received commission on February 11, 1924. Served as chief judge, 1948-1951. Assumed senior status on September 1, 1951. Service terminated on December 2, 1960, due to death.

Education:
St. Ignatius College (now University of San Francisco)
Read law, 1900

Professional Career:
Private practice, Los Angeles, California, 1900-1905
Assistant district attorney, Los Angeles County, California, 1905-1910
Judge, Superior Court of California, County of Los Angeles, 1910-1921
Associate justice, California Court of Appeal, 1921-1924
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History