History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
McAllister, Thomas Francis
Born March 4, 1896, in Grand Rapids, MI
Died November 10, 1976

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. Court of Appeals for the Sixth Circuit
Nominated by Franklin D. Roosevelt on April 25, 1941, to a seat vacated by Herschel Whitfield Arant. Confirmed by the Senate on May 19, 1941, and received commission on May 22, 1941. Served as chief judge, 1959-1961. Assumed senior status on January 1, 1963. Service terminated on November 10, 1976, due to death.

Education:
University of Michigan Law School, A.B., 1918
Read law, 1921

Professional Career:
French Foreign Legion volunteer, 1917-1918
Private practice, Grand Rapids, Michigan, 1921-1937
Member, Michigan State Advisory Liquor Commission, 1933
Democratic candidate for U.S. House of Representatives from Michigan, 1934, 1936
Special assistant to the Attorney General of the United States, Criminal Division, 1937
Justice, Michigan Supreme Court, 1938-1941
Member, Attorney General's Commission on Bankruptcy Administration, 1939

Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History