History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Martin, James Loren
Born September 13, 1846, in Landgrove, VT
Died January 14, 1915, in Montpelier, VT

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Vermont
Received a recess appointment from Theodore Roosevelt on October 20, 1906, to a seat vacated by Hoyt H. Wheeler; nominated to the same position by Theodore Roosevelt on December 3, 1906. Confirmed by the Senate on December 11, 1906, and received commission on December 11, 1906. Service terminated on January 14, 1915, due to death.

Education:
Albany Law School, LL.B., 1869

Professional Career:
Private practice, Londonderry, Vermont, 1869-1882
State's attorney, Vermont, 1874-1876
State representative, Vermont, 1874-1882, 1892; speaker, 1878-1882
Private practice, Brattleboro, Vermont, 1882-1898
Tax commissioner, State of Vermont, 1888, 1890, 1892, 1894
U.S. attorney for the District of Vermont, 1898-1906
Portraits

 

Submit Questions About Judicial History