History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
MacLaughlin, Harry Hunter
Born August 9, 1927, in Breckenridge, MN
Died May 3, 2005, in Edina, MN

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Minnesota
Nominated by Jimmy Carter on August 4, 1977, to a seat vacated by Earl E. Larson. Confirmed by the Senate on September 16, 1977, and received commission on September 19, 1977. Served as chief judge, 1992. Assumed senior status on October 1, 1992. Service terminated on May 3, 2005, due to death.

Education:
University of Minnesota, B.B.A., 1949
University of Minnesota Law School, LL.B., 1956

Professional Career:
U.S. Navy yeoman, 1945-1946
Private practice, Minneapolis, Minnesota, 1956-1972
Instructor, William Mitchell College of Law, 1958-1963
Associate justice, Minnesota Supreme Court, 1972-1977
Lecturer, University of Minnesota Law School, 1973-1986
Oral History

 

Submit Questions About Judicial History