History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
MacKinnon, George Edward
Born April 22, 1906, in St. Paul, MN
Died May 1, 1995, in Potomac, MD

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. Court of Appeals for the District of Columbia Circuit
Nominated by Richard M. Nixon on April 23, 1969, to a seat vacated by Charles Fahy. Confirmed by the Senate on May 5, 1969, and received commission on May 6, 1969. Assumed senior status on May 20, 1983. Service terminated on May 1, 1995, due to death.

Education:
University of Minnesota Law School, LL.B., 1929

Professional Career:
Assistant counsel, Investors Syndicate, Minneapolis, Minnesota, 1929-1942
State representative, Minnesota, 1935-1942
U.S. Navy commander, 1942-1946
U.S. representative from Minnesota, 1947-1949
Private practice, Minneapolis, Minnesota, 1949-1953, 1958-1960
U.S. attorney for the District of Minnesota, 1953-1958
Special assistant attorney general, U.S. Department of Justice, 1960-1961
General counsel/vice president, Investors Mutual Funds, Minneapolis, Minnesota, 1961-1969
Commissioner, U.S. Sentencing Commission, 1985-1991
Research Collections
Oral History

 

Submit Questions About Judicial History