History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
MacKenzie, John Ashton
Born September 17, 1917, in Portsmouth, VA
Died January 1, 2010

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Eastern District of Virginia
Nominated by Lyndon B. Johnson on July 17, 1967, to a new seat authorized by 80 Stat. 75. Confirmed by the Senate on August 18, 1967, and received commission on August 25, 1967. Served as chief judge, 1979-1985. Assumed senior status on November 30, 1985. Service terminated on January 30, 1998, due to retirement.

Education:
Washington and Lee University School of Law, LL.B., 1939

Professional Career:
Private practice, Portsmouth, Virginia, 1939-1967
U.S. Coast Guard, 1941-1946
Associate judge, Portsmouth [Virginia] Municipal Court, 1952-1962
State delegate, Virginia, 1954-1958

 

Submit Questions About Judicial History