History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
MacBride, Thomas Jamison
Born March 25, 1914, in Sacramento, CA
Died January 6, 2000, in Sacramento, CA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of California
Nominated by John F. Kennedy on September 14, 1961, to a new seat authorized by 75 Stat. 80. Confirmed by the Senate on September 21, 1961, and received commission on September 22, 1961. Service terminated on September 18, 1966, due to reassignment.

Judge, U.S. District Court, Eastern District of California
Reassigned on September 18, 1966, to a new seat authorized by 80 Stat. 75. 1967-1979. Assumed senior status on March 25, 1979. Service terminated on January 6, 2000, due to death.

Education:
University of California, Berkeley, A.B., 1936
University of California, Berkeley, Boalt Hall School of Jurisprudence, J.D., 1940

Professional Career:
Law clerk, Office of the Deputy Attorney General, State of California, 1940-1942
U.S. Naval Reserve, 1942-1946
Private practice, Sacramento, California, 1946-1961
Oral History

 

Submit Questions About Judicial History