History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Lydick, Lawrence Tupper
Born June 22, 1916, in San Diego, CA
Died December 17, 1995, in Laguna Beach, CA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Central District of California
Nominated by Richard M. Nixon on July 8, 1971, to a seat vacated by Thurmond Clarke. Confirmed by the Senate on July 29, 1971, and received commission on July 29, 1971. Assumed senior status due to certified disability on March 1, 1984. Service terminated on December 17, 1995, due to death.

Education:
Stanford University, A.B., 1938
Stanford Law School, J.D., 1942

Professional Career:
Acting director, Disputes Division, Tenth Region, U.S. War Labor Board, 1942-1943
U.S. Naval Reserve lieutenant, 1943-1946
Assistant to president/general counsel, U.S. Grant Export-Import, Ltd., Los Angeles, California, 1946-1948
Private practice, Los Angeles, California, 1948-1971

 

Submit Questions About Judicial History