History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Lindberg, William James
Born December 17, 1904, in Minot, ND
Died December 15, 1981

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Western District of Washington
Nominated by Harry S Truman on March 12, 1951, to a seat vacated by Lloyd L. Black. Confirmed by the Senate on April 24, 1951, and received commission on April 25, 1951. 1959-1971. Assumed senior status on March 1, 1971. Service terminated on December 15, 1981, due to death.

Judge, U.S. District Court, Eastern District of Washington
Nominated by Harry S Truman on March 12, 1951, to a seat vacated by Lloyd L. Black. Confirmed by the Senate on April 24, 1951, and received commission on April 25, 1951. Service terminated on May 19, 1961, due to reassignment.

Education:
Gonzaga University School of Law, LL.B., 1927
Georgetown College Law School (now Georgetown University Law Center), LL.M., 1928

Professional Career:
Clerk, U.S. Sen. C.C. Dill, Washington, 1928
Private practice, Spokane, Washington, 1928-1933
Professor of law, Gonzaga Law School, 1928-1933
Secretary, Washington State Senate, 1933
Assistant attorney general, State of Washington, 1933-1934
Member, Washington State Liquor Control Board, 1934-1941
Private practice, Olympia, Washington, 1941-1944
Private practice, Seattle, Washington, 1944-1951
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History