History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Lederle, Arthur F.
Born November 25, 1887, in Leland, MI
Died April 29, 1972

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Eastern District of Michigan
Nominated by Franklin D. Roosevelt on February 20, 1936, to a seat vacated by Charles Casper Simons. Confirmed by the Senate on March 3, 1936, and received commission on March 6, 1936. Served as chief judge, 1948-1959. Assumed senior status on July 1, 1960. Service terminated on April 29, 1972, due to death.

Education:
Eastern Michigan College, 1909
Detroit College of Law (now Michigan State University College of Law), LL.B., 1915
University of Detroit Law School (now University of Detroit Mercy School of Law), LL.M., 1923

Professional Career:
Attendance officer, Detroit [Michigan] Board of Education, 1914-1920
Supervisor, Detroit [Michigan] Compulsory Education Department, 1920-1923
Assistant city attorney, Detroit, Michigan, 1923-1933, 1934-1936
Special assistant attorney general, State of Michigan, 1933-1934
Professor, Wayne State University Law School, 1927-1946

Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History