History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Lawrence, Philip Kissick
Born in New York, NY
Died May 19, 1841, in New Orleans, LA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Western District of Louisiana
Nominated by Martin Van Buren on September 6, 1837, to a seat vacated by Samuel H. Harper. Confirmed by the Senate on September 12, 1837, and received commission on September 12, 1837. Service terminated on March 19, 1841, due to death.

Judge, U.S. District Court, Eastern District of Louisiana
Nominated by Martin Van Buren on September 6, 1837, to a seat vacated by Samuel H. Harper. Confirmed by the Senate on September 12, 1837, and received commission on September 12, 1837. Service terminated on March 19, 1841, due to death.

Professional Career:
Private practice, New Orleans, Louisiana, -1837
State representative, Louisiana
Editor, New Orleans [Louisiana] Morning Post, 1835-1836
U.S. attorney for the Districts of Louisiana, -1837

 

Submit Questions About Judicial History