History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Langley, Orville Edwin
Born October 28, 1908, near Prague, OK
Died September 12, 1973

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Eastern District of Oklahoma
Nominated by Lyndon B. Johnson on January 7, 1965, to a seat vacated by Eugene Rice. Confirmed by the Senate on January 26, 1965, and received commission on January 27, 1965. Served as chief judge, 1965-1973. Service terminated on September 12, 1973, due to death.

Education:
Harvard University, B.S., 1932
Tulsa Law School (now University of Tulsa College of Law), LL.B., 1940

Professional Career:
Private practice, Muskogee, Oklahoma, 1940-1961
U.S. Army colonel, 1942-1946
State representative, Oklahoma, 1949-1952
U.S. attorney for the Eastern District of Oklahoma, 1961-1965

 

Submit Questions About Judicial History