History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Adkins, Jesse Corcoran
Born April 13, 1879, in Knoxville, TN
Died March 29, 1955, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Associate Justice, U.S. District Court for the District of Columbia [Supreme Court of the District of Columbia]
Nominated by Herbert Hoover on June 6, 1930, to a seat vacated by Alfred A. Wheat. Confirmed by the Senate on June 17, 1930, and received commission on June 17, 1930. Assumed senior status due to certified disability on October 15, 1946. Service terminated on March 29, 1955, due to death.

Education:
Georgetown College Law School (now Georgetown University Law Center), LL.B., 1899
Georgetown College Law School (now Georgetown University Law Center), LL.M., 1900

Professional Career:
Assistant U.S. attorney, District of Columbia, 1905-1908
Special assistant to the Attorney General of the United States, 1908-1911, 1914-1916
Private practice, Washington, D.C., 1908-1911, 1916-1930
Assistant attorney general, U.S. Department of Justice, 1911-1914
Faculty, Georgetown University Law School, 1910-1945
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History