History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Kinneary, Joseph Peter
Born September 19, 1905, in Cincinnati, OH
Died February 14, 2003, in Upper Arlington, OH

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of Ohio
Nominated by Lyndon B. Johnson on June 28, 1966, to a seat vacated by Mell Gilbert Underwood. Confirmed by the Senate on July 22, 1966, and received commission on July 22, 1966. Served as chief judge, 1973-1975. Assumed senior status on December 31, 1986. Service terminated on February 14, 2003, due to death.

Education:
University of Notre Dame, B.A., 1928
University of Cincinnati College of Law, LL.B., 1935

Professional Career:
Private practice, Cincinnati and Columbus, Ohio, 1935-1961
Assistant attorney general, State of Ohio, 1937-1939
U.S. Army captain, World War II
Lecturer, University of Cincinnati College of Law, 1948
First assistant attorney general, State of Ohio, 1949-1951
Special counsel, Attorney General's Office, State of Ohio, 1959-1961
U.S. attorney for the Southern District of Ohio, 1961-1966

 

Submit Questions About Judicial History