History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Kelleher, Robert Joseph
Born May 5, 1913, in New York, NY
Died June 20, 2012, in Los Angeles, CA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Central District of California
Nominated by Richard M. Nixon on December 15, 1970, to a new seat authorized by 84 Stat. 294. Confirmed by the Senate on December 17, 1970, and received commission on December 21, 1970. Assumed senior status on March 5, 1983. Service terminated on June 20, 2012, due to death.

Education:
Williams College, A.B., 1935
Harvard Law School, J.D., 1938

Professional Career:
Trial attorney, U.S. Trucking Company, New York City, 1939-1940
Associate attorney, U.S. Department of the Army, Los Angeles, California, 1941-1942
U.S. Naval Reserve, 1943-1945
Private practice, Santa Monica, California, 1945-1948
Assistant U.S. attorney, Southern District of California, 1948-1951
Private practice, Beverly Hills, California, 1951-1971

 

Submit Questions About Judicial History