History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Kaufman, Samuel Hamilton
Born October 26, 1893, in New York, NY
Died May 5, 1960, in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of New York
Received a recess appointment from Harry S Truman on June 22, 1948, to a seat vacated by John Bright; nominated to the same position by Harry S Truman on January 13, 1949. Confirmed by the Senate on January 31, 1949, and received commission on February 2, 1949. Assumed senior status due to certified disability on July 31, 1955. Service terminated on May 5, 1960, due to death.

Education:
New York University School of Law, LL.B., 1917

Professional Career:
U.S. Army, World War I
Private practice, New York City, 1918-1948
Special assistant to the Attorney General of the United States, 1935-1936
Special counsel, Federal Communications Commission, 1937-1938
Associate general counsel, Joint Congressional Committee Investigating Pearl Harbor, 1946

Portraits

 

Submit Questions About Judicial History