History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Kaufman, Irving Robert
Born June 24, 1910, in New York, NY
Died February 1, 1992, in New York, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of New York
Received a recess appointment from Harry S Truman on October 21, 1949, to a new seat authorized by 63 Stat. 493; nominated to the same position by Harry S Truman on January 5, 1950. Confirmed by the Senate on April 4, 1950, and received commission on April 7, 1950. Service terminated on September 22, 1961, due to appointment to another judicial position.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Second Circuit
Nominated by John F. Kennedy on September 14, 1961, to a new seat authorized by 75 Stat. 80. Confirmed by the Senate on September 21, 1961, and received commission on September 22, 1961. Served as chief judge, 1973-1980. Assumed senior status on July 1, 1987. Service terminated on February 1, 1992, due to death.

Education:
Fordham University School of Law, LL.B., 1931

Professional Career:
Private practice, New York City, 1932-1935, 1940-1949
Special assistant U.S. attorney, Southern District of New York, 1935-1939
Assistant U.S. attorney, Southern District of New York, 1939-1940
Special assistant to the Attorney General of the United States, 1947-1948
Research Collections
Portraits

 

Submit Questions About Judicial History