History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Karlton, Lawrence K.
Born May 28, 1935, in Brooklyn, NY
Died July 11, 2015, in Sacramento, CA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Eastern District of California
Nominated by Jimmy Carter on June 5, 1979, to a seat vacated by Thomas J. MacBride. Confirmed by the Senate on July 23, 1979, and received commission on July 24, 1979. Served as chief judge, 1983-1990. Assumed senior status on May 28, 2000. Service terminated on July 11, 2015, due to death.

Education:
Columbia Law School, J.D., 1958

Professional Career:
U.S. Army, 1958-1960
Civilian legal officer, Sacramento [California] Army Depot, 1960-1962
Private practice, Sacramento, California, 1962-1976
Judge, Superior Court of California, County of Sacramento, 1976-1979

 

Submit Questions About Judicial History