History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Judd, Orrin Grimmell
Born September 6, 1906, in Brooklyn, NY
Died July 7, 1976

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Eastern District of New York
Nominated by Lyndon B. Johnson on April 25, 1968, to a seat vacated by Walter Bruchhausen. Confirmed by the Senate on June 24, 1968, and received commission on July 17, 1968. Service terminated on July 7, 1976, due to death.

Education:
Colgate University, A.B., 1926
Harvard Law School, LL.B., 1930

Professional Career:
Law clerk, Hon. Learned Hand, U.S. Court of Appeals for the Second Circuit, 1930-1931
Private practice, New York City, 1931-1943, 1946-1964, 1965-1968
Solicitor general, State of New York, 1943-1946
Special counsel for matters relating to the United Nations, Gov. Thomas Dewey, New York, 1946
Special hearing officer for conscientious objectors, U.S. Department of Justice, 1953-1958
Judge, Kings County [New York] Surrogate's Court, 1964

Research Collections
Portraits

 

Submit Questions About Judicial History