History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Johnson, Norma Holloway
Born July 28, 1932, in Lake Charles, LA
Died September 18, 2011, in Lake Charles, LA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the District of Columbia
Nominated by Jimmy Carter on February 28, 1980, to a seat vacated by George L. Hart. Confirmed by the Senate on May 9, 1980, and received commission on May 12, 1980. 1997-2001. Assumed senior status on June 18, 2001. Service terminated on December 31, 2003, due to retirement.

Education:
District of Columbia Teachers College (now Univ. of the District of Columbia), B.S., 1955
Georgetown College (now Georgetown University) Law Center, J.D., 1962

Professional Career:
Private practice, Washington, D.C., 1963
Trial attorney, Civil Division, U.S. Department of Justice, 1963-1967
Assistant corporation counsel, Washington, D.C., 1967-1970
Judge, Superior Court of the District of Columbia, 1970-1980

 

Submit Questions About Judicial History