History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Battin, James Franklin
Born February 13, 1925, in Wichita, KS
Died September 27, 1996, in Billings, MT

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, District of Montana
Nominated by Richard M. Nixon on February 20, 1969, to a seat vacated by William Jameson. Confirmed by the Senate on February 25, 1969, and received commission on February 27, 1969. Served as chief judge, 1978-1990. Assumed senior status on February 13, 1990. Service terminated on September 27, 1996, due to death.

Education:
Eastern Montana College (now Montana State University Billings), B.A., 1948
George Washington University Law School, J.D., 1951

Professional Career:
U.S. Navy, 1942-1945
Private practice, Washington, D.C., 1951-1952
Private practice, Billings, Montana, 1953-1960
Deputy county attorney, Yellowstone County, Montana, 1953-1955
General counsel and secretary, City-County Planning Board, Billings, Yellowstone County, Montana, 1955
Assistant city attorney, Billings, Montana, 1955-1957
City attorney, Billings, Montana, 1957-1958
State representative, Montana, 1958-1959
U.S. representative from Montana, 1961-1969

Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History