History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
James, Charles Pinckney
Born May 11, 1818, in Cincinnati, OH
Died August 9, 1899, in Leesburg, VA

Federal Judicial Service:
Associate Justice, U.S. District Court for the District of Columbia [Supreme Court of the District of Columbia]
Received a recess appointment from Rutherford B. Hayes on July 24, 1879, to a seat vacated by David C. Humphreys; nominated to the same position by Rutherford B. Hayes on December 1, 1879. Confirmed by the Senate on December 10, 1879, and received commission on December 10, 1879. Service terminated on December 1, 1892, due to retirement.

Education:
Harvard College, 1838

Professional Career:
Private practice, Cincinnati, Ohio, 1840-1850
Professor of law, Cincinnati College, 1850-1856
Judge, Superior Court of Cincinnati [Ohio], 1856-1864
Private practice, Washington, D.C., 1864-1879
Professor of law, Georgetown University, 1870-1874
Research Collections

 

Submit Questions About Judicial History