History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Jackson, Thomas Penfield
Born January 10, 1937, in Washington, DC
Died June 15, 2013, in Compton, MD

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court for the District of Columbia
Nominated by Ronald Reagan on May 24, 1982, to a seat vacated by Oliver Gasch. Confirmed by the Senate on June 24, 1982, and received commission on June 25, 1982. Assumed senior status on January 31, 2002. Service terminated on August 31, 2004, due to retirement.

Education:
Dartmouth College, A.B., 1958
Harvard Law School, LL.B., 1964

Professional Career:
U.S. Navy, 1958-1961
Private practice, Washington, D.C., 1964-1982, 2004-

 

Submit Questions About Judicial History