History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Jackson, Robert Houghwout
Born February 13, 1892, in Spring Creek, PA
Died October 9, 1954, in Washington, DC

Federal Judicial Service:
Associate Justice, Supreme Court of the United States
Nominated by Franklin D. Roosevelt on June 12, 1941, to a seat vacated by Harlan F. Stone. Confirmed by the Senate on July 7, 1941, and received commission on July 11, 1941. Service terminated on October 9, 1954, due to death.

Allotment as Circuit Justice:
Second Circuit, October 14, 1941-November 12, 1945, October 14, 1946-October 9, 1954

Education:
Albany Law School
Read law, 1913

Professional Career:
Private practice, Jamestown, New York, 1913-1917, 1918-1934
Private practice, Buffalo, New York, 1917-1918
Corporation counsel, Jamestown, New York, 1918-1934
General counsel, Bureau of Internal Revenue, U.S. Department of the Treasury, 1934-1935
Special counsel, U.S. Department of the Treasury, 1935-1938
Special counsel, U.S. Securities and Exchange Commission, 1935-1938
Assistant attorney general, Tax Division, U.S. Department of Justice, 1936-1938
Solicitor general of the United States, 1938-1939
Attorney General of the United States, 1940-1941
Chief U.S. prosecutor, Nuremberg Trials, 1945-1946
Research Collections
Oral History

 

Submit Questions About Judicial History