History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Ingram, William Austin
Born July 6, 1924, in Jeffersonville, IN
Died May 26, 2002, in Menlo Park, CA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of California
Nominated by Gerald Ford on June 2, 1976, to a seat vacated by Alfonso J. Zirpoli. Confirmed by the Senate on July 23, 1976, and received commission on July 23, 1976. Served as chief judge, 1988-1990. Assumed senior status on November 15, 1990. Service terminated on May 26, 2002, due to death.

Education:
University of Louisville School of Law, LL.B., 1950

Professional Career:
U.S. Marine Corps Reserve, 1943-1946
Private practice, San Francisco, California, 1951-1955
Private practice, San Jose, California, 1955-1969
Deputy district attorney, Santa Clara County, California, 1955-1957
Judge, Palo Alto-Mountain View [California] Municipal Court, 1969-1971
Judge, Superior Court of California, County of Santa Clara, 1971-1976
Oral History

 

Submit Questions About Judicial History