History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Ideman, James M.
Born 1931 in Rockford, IL

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Central District of California
Nominated by Ronald Reagan on May 24, 1984, to a seat vacated by Lawrence T. Lydick. Confirmed by the Senate on June 15, 1984, and received commission on June 15, 1984. Assumed senior status on April 2, 1998. Service terminated on September 11, 1998, due to retirement.

Education:
The Citadel, B.A., 1953
University of Southern California Law School, J.D., 1963

Professional Career:
U.S. Army lieutenant, 1953-1956
Deputy district attorney, Los Angeles County, California, 1964-1979
Judge, Superior Court of California, County of Los Angeles, 1979-1984

 

Submit Questions About Judicial History