History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Hutcheson, Joseph Chappell Jr.
Born October 19, 1879, in Houston, TX
Died January 18, 1973, in Houston, TX

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of Texas
Nominated by Woodrow Wilson on March 29, 1918, to a seat vacated by Waller T. Burns. Confirmed by the Senate on April 6, 1918, and received commission on April 6, 1918. Service terminated on January 26, 1931, due to appointment to another judicial position.

Judge, U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit
Nominated by Herbert Hoover on December 20, 1930, to a new seat authorized by 46 Stat. 538. Confirmed by the Senate on January 13, 1931, and received commission on January 26, 1931. 1948-1959. Assumed senior status on November 4, 1964. Service terminated on January 18, 1973, due to death.

Education:
University of Texas School of Law, LL.B., 1900

Professional Career:
Private practice, Houston, Texas, 1900-1918
Chief legal advisor, Houston, Texas, 1913-1917
Mayor, Houston, Texas, 1917-1918

Research Collections
Bibliography

 

Submit Questions About Judicial History