History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Hupp, Harry Lindley
Born April 5, 1929, in Los Angeles, CA
Died January 27, 2004

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Central District of California
Nominated by Ronald Reagan on February 14, 1984, to a seat vacated by A. Andrew Hauk. Confirmed by the Senate on March 20, 1984, and received commission on March 21, 1984. Assumed senior status on April 1, 1997. Service terminated on January 27, 2004, due to death.

Education:
Stanford University, A.B., 1953
Stanford Law School, LL.B., 1955

Professional Career:
U.S. Army, 1950-1952
Private practice, Los Angeles, California, 1955-1972
Judge, Superior Court of California, County of Los Angeles, 1972-1984

 

Submit Questions About Judicial History