History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Hooper, Frank Arthur
Born April 21, 1895, in Americus, GA
Died February 11, 1985, in Atlanta, GA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Northern District of Georgia
Received a recess appointment from Harry S Truman on October 21, 1949, to a seat vacated by Robert L. Russell; nominated to the same position by Harry S Truman on January 5, 1950. Confirmed by the Senate on February 21, 1950, and received commission on February 23, 1950. Served as chief judge, 1950-1965. Assumed senior status on June 29, 1967. Service terminated on February 11, 1985, due to death.

Education:
Atlanta Law School, LL.B., LL.M.
Georgia School of Technology (now Georgia Institute of Technology)
Read law, 1916

Professional Career:
Law clerk, Hon. Walter F. George, Court of Appeals of Georgia, 1917-1919
U.S. Naval Reserve lieutenant, 1919
Private practice, Atlanta, Georgia, 1919-1943
State representative, Georgia, 1925-1928
Judge, Court of Appeals of Georgia, 1932
Instructor, Atlanta Law School, 1934-1943
Assistant city attorney, Atlanta, Georgia, 1940-1943
Judge, Fulton County [Georgia] Superior Court, 1943-1949

 

Submit Questions About Judicial History