History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Holder, Cale James
Born April 5, 1912, in Lawrenceville, IL
Died August 23, 1983

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of Indiana
Nominated by Dwight D. Eisenhower on August 2, 1954, to a new seat authorized by 68 Stat. 8. Confirmed by the Senate on August 6, 1954, and received commission on August 6, 1954. Service terminated on August 23, 1983, due to death.

Education:
Benjamin Harrison Law School (now Indiana University McKinney School of Law), LL.B., 1934
Indiana Law School (now Indiana University McKinney School of Law), J.D., 1938

Professional Career:
Private practice, Indianapolis, Indiana, 1934-1954
Deputy prosecutor, Nineteenth Judicial Circuit, Marion County [Indiana] Criminal Court, 1940-1942
U.S. Navy lieutenant, 1942-1946
Special attorney, Indiana State Personnel Board, 1946-1949
Deputy attorney general, State of Indiana, 1953

 

Submit Questions About Judicial History