History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Hittner, David
Born 1939 in Schenectady, NY

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of Texas
Nominated by Ronald Reagan on April 22, 1986, to a seat vacated by George E. Cire. Confirmed by the Senate on June 6, 1986, and received commission on June 9, 1986. Assumed senior status on November 11, 2004.

Education:
New York University, B.S., 1961
New York University School of Law, J.D., 1964

Professional Career:
U.S. Army captain, 1965-1966
Private practice, Houston, Texas, 1967-1978
Judge, Harris County [Texas] One Hundred and Thirty-Third District Court, 1978-1986

 

Submit Questions About Judicial History