History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Hill, Irving
Born February 6, 1915, in Lincoln, NE
Died March 18, 1998, in Los Angeles, CA

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Southern District of California
Nominated by Lyndon B. Johnson on May 18, 1965, to a seat vacated by William C. Mathes. Confirmed by the Senate on June 9, 1965, and received commission on June 10, 1965. Service terminated on September 18, 1966, due to reassignment.

Judge, U.S. District Court, Central District of California
Reassigned on September 18, 1966, to a new seat authorized by 80 Stat. 75. Served as chief judge, 1979-1980. Assumed senior status on October 15, 1980. Service terminated on March 18, 1998, due to death.

Education:
University of Nebraska, B.A., 1936
Harvard Law School, LL.B., 1939

Professional Career:
Attorney, U.S. Department of Justice, 1939
Assistant to general counsel, Bonneville Power Administration, Portland, Oregon, 1939-1942
Special assistant U.S. attorney, U.S. Department of Justice, 1942-1946
U.S. Naval Reserve lieutenant junior grade, 1944-1946
Legal advisor to the U.S. delegation, United Nations Economic and Social Council, 1946
Private practice, Beverly Hills, California, 1946-1961
Judge, Superior Court of California, County of Los Angeles, 1961-1965

 

Submit Questions About Judicial History