History of the Federal Judiciary


  Biographical Directory of Federal Judges
Henderson, John Oliver
Born November 13, 1909, in Buffalo, NY
Died February 19, 1974

Federal Judicial Service:
Judge, U.S. District Court, Western District of New York
Nominated by Dwight D. Eisenhower on August 21, 1959, to a seat vacated by Justin C. Morgan. Confirmed by the Senate on September 14, 1959, and received commission on September 21, 1959. Served as chief judge, 1967-1974. Service terminated on February 19, 1974, due to death.

Education:
University of Buffalo Law School, LL.B., 1933

Professional Career:
U.S. Army lieutenant colonel, 1942-1946
Private practice, Buffalo, New York
Clerk, Erie County [New York] Surrogate's Court, 1947-1948
U.S. attorney for the Western District of New York, 1953-1959
Portraits

 

Submit Questions About Judicial History