Judges and court-appointed personnel with responsibility for coordination of breast-implant cases in their jurisdictions or for other special functions:

Last updated: April 10, 2000

Additions and changes requested--send by E-Mail to mdl926@alnd.uscourts.gov.

Note: some courts require advance permission before using FAX numbers or E-Mail addresses

JUMP TO MDL926: [Home Page | Orders | Trials | Cases | Pending Matters | Michigan]


National coordination:

MDL 926: USDJ Edwin L. Nelson.; Federal Courthouse; Birmingham, AL, 35203; 205-278-1820

Settlement Claims Administrator (Ann Cochran); P.O. Box 56666; Houston, TX 77256 1-800-600-0311; 713-951-9106; 713-570-7222 (FAX). To request forms or notify address changes, fax to 713-951-7010 (new number).

Special Master for Federal-State Coordination and ADR (Prof. Francis McGovern); Duke University Law School; Towerview Rd. & Science Drive; Durham, NC 27708; 919-613-7095; 919-613-7231 (FAX)

Special Master for Common Benefit Expenses (Frank Andrews); 4315 W. Lovers Lane; Dallas, TX 75209; 214-956-0050; 214-956-0053 (FAX); E-Mail: fandrews@i3s.net

National Document Depository (Tina Crowe, Supervisor); 105-D Potter Stuart Courthouse; 100 E. Fifth Street; Cincinnati, OH 45202; 513-684-6688; 513-684-5853 (FAX)

Judicial Panel on MultiDistrict Litigation; One Columbus Circle NE; Washington, DC 20002-8004; 202-502-2800 (voice); 202-502-2888 (fax)

National Plaintiffs Liaison Counsel (Francis Hare; Michael Rediker--Annette L. Fincher, Office Manager); 2008 2nd Ave. North; The Singer Building;Birmingham, AL 35203; 1-800-960-6784; 205-252-0423 (FAX); E-Mail: a.fincher@worldnet.att.net

National Defendants Liaison Counsel: Frank C. Woodside, III; Dinsmore & Shohl; 1900 Chemed Center; 255 East Fifth Street; Cincinnati, OH 45202; 513-977-8266; 513-977-8141 (FAX)

Claims Assistance Office (legal advice for unrepresented claimants); P. O. Box 3590; Cincinnati, OH 45201-3590; 513-665-9770; 513-665-9250(FAX). E-Mail: mdl926@your-net.com

Special Counsel to National Science Panel: John M. Kobayashi, The Kobayashi Law Firm; 1633 Filmore Street; Suite 2100; Denver, CO 80206; (303)399-2100; FAX (303)780-9836; E-Mail jmkesq@qadas.com

Dow Corning bankruptcy hotline: 1-800-651-7030


ALABAMA:

USDC:
 
ALM: USDJ W. Harold Albritton; P. O. Box 629; Montgomery, AL 36101; 334-223-7802
ALN: USDJ Sam C. Pointer, Jr., Federal Courthouse; Birmingham, AL 35203; 205-731-1709
 
State courts:
 
Judge Wayne Thorn; 10th Judicial Circuit; Jefferson County Courthouse; Birmingham, AL 35263

ARIZONA

State courts:
 
Judge Robert B. Buchanan; Pima County Superior Court; 110 West Congress; Tucson, AZ 85701; (602) 740-8531; FAX (602) 622-0269


CALIFORNIA:

(ALL state cases) Judge Robert J. O'Neill; San Diego Superior Court; P.O. Box 2724; San Diego, CA 92112-2702; (619) 531-3889; FAX (619) 531-3291 Calif. Webpage

COLORADO

State courts:
 
Judge Larry J. Naves; Denver District Court; City and County Building; 1929 Bannock Street; Denver, CO 80202; (303) 640-2309
Judge J. Stephen Phillips; Denver District Court; City-County Building; Courtroom 16; 1437 Bannock Street; Denver, CO 80202; (303) 640-2797


CONNECTICUT

State courts:
 
Judge Christine S. Vertefeuille; Superior Court; Judicial District of Waterbury; 300 Grand Street; Waterbury, CT 06702; (203) 596-4033


DELAWARE

State courts:
 
Judge Susan C. Del Pesco; Superior Court of Delaware; Daniel L. Herrmann Courthouse; 1020 N. King Street; Wilmington, DE 19801-3349; (302) 577-2486; FAX (302) 577-3835


DISTRICT OF COLUMBIA

State courts:
 
Judge Richard A. Levie; Superior Court of District of Columbia; Room 2630; 500 Indiana Avenue, N.W.; Washington, DC 20001; (202) 879-1247; FAX (202) 879-7831


FLORIDA

State courts:
 
Judge Joseph P. Farina; 11th Judicial Circuit; 1351 N.W. 12th Street, Room 422; Miami, FL 33125; (305) 547-5491
Judge Edward H. Fine; 15th Judicial Circuit; 300 N. Dixie Highway; Room 104C, Palm Beach Co. Courthouse; West Palm Beach, FL 33401; (407) 274-1415; FAX (407) 659-7828
Judge Norman S. Gerstein; Eleventh Judicial Circuit; 73 W. Flagler St., Suite 1110; Miami, FL 33130; (305) 375-5295; FAX (305) 375-4211
Judge Andrew D. Owens, Jr.; Twelfth Judicial Circuit; P.O. Box 48927; Sarasota, FL 34230; (813) 354-4465; FAX (813) 364-4367
Judge J. Rogers Padgett; Thirteenth Judicial Circuit; Hillsborough County Courthouse; Tampa, FL 33602; (813) 272-6870
Judge W. Matthew Stevenson; 15th Judicial Circuit; 300 N. Dixie Highway; West Palm Beach, FL 33401; (407) 355-2431; FAX (407) 355-6711; Judge Frederick Tygart; Duval County Courthouse; 330 East Bay Street, Room 224; Jacksonville, FL 32202; (904) 630-2583; FAX (904) 630-2979


GEORGIA

USDC (all districts):
USDJ Robert L. Vining, Jr.; P.O. Box 6226; Rome, GA 30162; 706-291-5671; FAX: 706-291-5618
State courts:
 
Judge Philip F. Etheridge; Superior Court, Atlanta Judicial Circuit; 801 Fulton County Courthouse; 136 Pryor Street, S.W.; Atlanta, GA 30303; (404) 730-4182; FAX 404-730-5368


HAWAII

State courts:
 
Judge Ronald T. Y. Moon; Chief Justice; Supreme Court of Hawaii; P. O. Box 2560; Honolulu, HI 96804; (808) 539-4700; FAX (808) 539-4703
Judge Virginia L. Crandall; Administrative Judge; Circuit Court of the First Circuit; P. O. Box 619; Honolulu, HI 96809; (808) 539-4054; FAX (808) 539-4108


ILLINOIS

State courts:
 
Judge Donald P. O'Connell; Cook County Circuit Court; Richard J. Daley Center; Room 2005; Chicago, IL 60602; (312) 443-6343; FAX (312) 629-6622
Judge Stephen A. Schiller; Circuit Court of Cook County; Richard J. Daley Center, Room 2207; Chicago, IL 60602; (312) 443-5432; FAX (312) 629-6787


INDIANA

State courts:
 
Judge Jeffrey J. Dywan; Lake Superior Court; Courtroom 1; 232 Russell Street; Hammond, IN 46320-1829; (219) 933-2890; FAX (219) 933-0213
Judge Ronald E. Melichar; Tippecanoe County Circuit Court; Courthouse; 301 Main Street; Lafayette, IN 47901; FAX (317) 423-9194


KANSAS

State courts:
 
Judge Charles E. Andrews, Jr.; 200 S.E. Seventh Street; 303 Courthouse; Topeka, KS 66603; (913) 291-4357; FAX (913) 291-4908


KENTUCKY

State courts:
 
Judge Edwin Morton White; Courthouse; 511 S. Main Street; Hopkinsville, KY 42240; (502) 887-2536; FAX (502) 887-2564


LOUISIANA

State courts:
 
Judge Scott J. Criehton; First District Court; Caddo Parish Courthouse; 501 Texas Street; Suite 300-D; Shreveport, LA 71101; (318) 226-6818; FAX (318) 429-7504
Judge Lewis Doherty; 4156 Bankers Lane; Baton Rouge, LA 70817; (504) 389-3095; FAX (504) 389-3104
Judge Yada T. Magee; Orleans Parish Civil Court; 421 Loyola Avenue; Room 303; New Orleans, LA 70112; (504) 592-9216; FAX (504) 592-9279


MAINE

State courts:
 
Judge Leigh I. Saufley; Cumberland County Courthouse 142 Federal St., P.O. Box 368, Portland, ME 04112-0368; (207) 822-4286; FAX (207) 822-4136


MASSACHUSETTS

State courts:
 
Judge Margot Botsford; Superior Court; Commonwealth of Massachusetts; 468 Walnut Street; Brookline, MA 02146; (617) 725-8130; FAX (617) 725-8137
Judge Robert A. Mulligan; Chief Justice; Superior Court; 1112 New Courthouse; Boston, MA 02108-1783; (617) 725-8130; FAX (617) 725-8137


MICHIGAN

State courts:
 
Judge Robert J. Columbo, Jr.; Wayne County Circuit Court; 1101 City County Building; 2 Woodward Ave.; Detroit, MI 40226; (313) 224-5195


MINNESOTA

State courts:
 
Judge Gordon W. Shumaker; Ramsey Co. Courthouse, Room 1010; 15 W. Kellogg Blvd.; St. Paul, MN 55102; (612) 266-8223; FAX (612) 266-8278


MISSISSIPPI

State courts:
 
Judge Robert L. Gibbs; Hines Co. Circuit Court; Jackson, MS 39201; (601) 968-6659; FAX (601) 973-5541
Judge James E. Thomas; Court of Appeals; P.O. Box 22847; Jackson, MS 39225; (601) 354-7492; FAX (601) 354-7472



MISSOURI USDC MOW USDJ Joseph E. Stevens, Jr., U.S. Courthouse; 811 Grand Avenue; Room 404; Kansas City, MO 64106; (816)426-7393; FAX (816)426-5820

State courts:
 
Judge James R. Dowd; Circuit Court of the City of St. Louis; Civil Courts Building; 10 North Tucker Blvd.; St. Louis, MO 63101; (314) 622-4841; FAX (314) 622-4524
Judge Thomas C. Mummert, III; City of St. Louis, 22nd Judicial Circuit; Civil Courts Building; #10 North Tucker Street; St. Louis, MO 63101; (314) 622-4311; FAX (314) 622-4524


MONTANA

State courts:
 
Judge James E. Purcell; District Court, Second Judicial District; Silver Bow County Courthouse; 155 West Granite; Butte, MT 59701; (406) 723-8262, ext. 288; FAX (406) 782-6637


NEBRASKA

USDC:
 
NE: USMJ Kathleen A. Jaudzemis; P. O. Box 336 DTS; Omaha, NE 68101-0336; 402-221-4772; 402-221-3160 (FAX)
State courts:
 
Judge Bernard J. McGinn; District Court; 555 South Tenth Street; Lincoln, NE 68508-2803; (402) 441-7371; FAX (402) 441-8320


NEVADA

State courts:
 
Judge Jeffrey D. Sobel; District Court, 8th Jud. Dist.; Clark County Courthouse; 200 South Third Street; Las Vegas, NV 89155; (702) 455-4655; FAX (702) 386-9104
Judge Connie Steinheimer; Second Judicial District Court; 75 Court Street; Reno, NV 89501; (702) 328-3183; FAX (702) 328-3821


NEW HAMPSHIRE

State courts:
 
Judge Larry M. Smukler; New Hampshire Superior Court; 34 Columbus Avenue; Concord, NH 03301; (603) 271-2030; FAX (603) 271-2033


NEW JERSEY

State courts:
 
Judge C. Judson Hamlin; Superior Court of New Jersey; Middlesex County; P.O. Box 1625; New Brunswick, NJ 08903; 745-3232; FAX (908) 828-5117


NEW MEXICO

State courts:
 
Judge W. John Brennan; Second Judicial District Court; P.O. Box 448; County Courthouse; Albuquerque, NM 87103; (505) 841-7499; FAX (505) 841-7446
Judge Susan M. Conway; Second Judicial District Court; 415 Tijeras, N.W.; Albuquerque, NM 87102; (505) 841-7535; FAX (505) 841-7446
Judge Leslie C. Smith; Seventh Judicial District Court; P.O. Drawer 1129; County Courthouse; Socorro, NM 87801; (505) 835-0050; FAX (505) 835-0054


NEW YORK

USDC:
 
NYE: USDJ Jack B. Weinstein; U. S. Courthouse; 225 Cadman Plaza East; Brooklyn, NY 11201; 718-260-2520
 
NYS: USDJ Harold Baer, Jr.; U. S. Courthouse; 500 Pearl Street; New York, NY 10007-1312; 212-637-0184
State courts:
 
Judge Joan B. Lobis; New York Supreme Court; 60 Centre Street, Room 527; New York City, NY 10007; (212) 374-8383; FAX (212) 374-3326
Judge Patricia D. Marks; Monroe County Court; 218 Hall of Justice; Rochester, NY 14614; (716) 428-5276; FAX (716) 428-2059


NORTH DAKOTA

State courts:
 
Judge Cynthia A. Rothe; District Court; Cass County Courthouse; P.O. Box 2806; Fargo, ND 58108-2806; (701) 241-5680; FAX (701) 241-5709


OHIO

State courts:
 
Judge William E. Aurelius; Cuyahoga Co. Common Pleas Court; Justice Center; 1200 Ontario Street; Cleveland, OH 44113; (216) 443-8695; FAX (216) 443-5424
Judge J. Erwin Kilpatrick; Montgomery County Court of Common Pleas; 41 North Perry Street; Dayton, OH 45422; (513) 225-4416
Judge R. Scott Krichbaum; Mahoning County Court of Common Pleas; 120 Market Street; Youngstown, OH 44503; (216) 740-2156
Judge James J. Sweeney; Cuyahoga Co. Common Pleas Court; Justice Center; 1200 Ontario Street; Cleveland, OH 44113; (216) 443-8696; FAX (216) 443-5424


OKLAHOMA

State courts:
 
Judge John M. Amick; District Court, 7th Judicial District; 321 Park Avenue; Oklahoma City, OK 73102; (405) 278-1426; FAX (405) 278-1852


OREGON

USDC OR: USDJ Robert E. Jones; 620 S.W. Main; Portland, OR 97205; 503-326-6333
State courts:
 
Judge Nely L. Johnson; Multnomah County Courthouse; 1021 S.W. 4th Avenue, Room 544; Portland, OR 97204; 503-248-3404
Judge Frank L. Bearden; Circuit Court Judge; Multnomah County Courthouse; 1021 SW Fourth Ave., #230; Portland, OR 97204-1123; (503) 248-3803; FAX (503) 248-3425


PENNSYLVANIA

State courts:
 
Judge Emanuel A. Cassimatis; Court of Common Pleas; York County Courthouse; York, PA 17403; (717) 771-9215; FAX (717) 771-4400
Judge Sandra M. Moss; Court of Common Pleas; Philadelphia County; 1266 Wanamaker Bldg.; 100 Penn Square East; Philadelphia, PA 19107; (215) 686-5117; FAX (215) 563-1623
Judge R. Stanton Wettick, Jr.; Court of Common Pleas; 818 City-County Building; Pittsburgh, PA 15219; (412) 350-5953; FAX (412) 350-6998


RHODE ISLAND

State courts:
 
Judge Alice Gibney; Superior Court; 240 Benefit Street; Providence, RI 02903; (401) 277-3250; FAX (401) 277-2701



SOUTH CAROLINA

State courts:
 
Judge Henry Floyd; South Carolina Circuit Court; P.O. Box 1390; Pickens, SC 29671; (803) 898-5790; FAX (803) 898-5792
Judge C. Victor Pyle, Jr.; Circuit Court; 310 Greenville County Courthouse; Greenville, SC 29601; (803) 467-8751; FAX (803) 467-8604


SOUTH DAKOTA

State courts:
 
Judge Steven Zinter; South Dakota CIrcuit Court; P.O. Box 1112; Pierre, SD 57501; (605) 773-3711; FAX (605) 773-7460


TENNESSEE

USDC:

TNE USDJ James H. ("Howard") Jarvis; 800 Market Street; P.O. Box 2484; Knoxville, TN 37902; (423)545-4215

State courts:
 
Judge Janice M. Holder; Circuit Court, 30th Judicial District, Div. 11; Shelby County Courthouse; 140 Adams Avenue; Memphis, TN 38103; (901) 576-4022; FAX (901) 576-5659
Judge Sam Payne; Circuit Court, 2nd Division; 11th Judicial District; Hamilton County Courthouse, Suite 206; Chattanooga, TN 37402; (615) 209-6760; FAX (615) 209-6701
Judge Marietta M. Shipley; Second Circuit Court; Davidson County; 5th Floor, Metro Courthouse; Nashville, TN 37201; (615) 862-5905; FAX (615) 862-5191


TEXAS

State courts (listed by city):
 
(Abilene) Judge Jesse Holloway; 350th District Court; Taylor County Courthouse; Abilene, TX 79602; (915) 674-1242
(Angleton) Judge Ben Hardin; 23rd District Court; 111 East Locust Street; Angleton, TX 77515-4678; (409) 835-8434
(Angleton) Judge J. Ray Gayle; 239th District Court; 111 East Locust Street; Angleton, TX 77515-2678; (409) 849-5711
(Angleton) Judge Robert May; 149th District Court; 111 East Locust Street; Angleton, TX 77515-4678; (409) 849-5711
(Austin) Judge Peter M. Lowry; 261st District Court; P.O. Box 1748; Austin, TX 78767; (512) 473-9309; FAX (512) 473-9332
(Beaumont) Judge Donald J. Floyd; 172nd District Court; 1149 Pearl Street; Beaumont, TX 77701; (409) 835-8485
(Beaumont) Judge Gary Sanderson; 60th District Court; 1149 Pearl Street; Beaumont, TX 77701; (409) 835-8472
(Beaumont) Judge J. Michael Bradford; 58th District Court; 201 Jefferson County Courthouse; Beaumont, TX 77701; (409) 835-8434; FAX (409) 835-8527
(Beaumont) Judge James W. Mehaffy, Jr.; 58th District Court; 1001 Pearl Street, Room 201; Beaumont, TX 77701; (409) 835-8434; FAX (409) 835-8552
(Beaumont) Judge Milton G. Shuffield; 136th District Court; 1149 Pearl Street; Beaumont, TX 77701; (409) 835-8481
(Brownsville) Judge Menton Murray, Jr.; 103rd Judicial District Court; Cameron County Courthouse; 974 East Harrison Street; Brownsville, TX 78520; (210) 544-0844; FAX (210) 544-0841
(Cleburne) Judge Charles C. Cooke, III; 18th District Court; Johnson County Courthouse; 2 North Main Street; Cleburne, TX 76031; (817) 556-6820
(Conroe) Judge John C. Martin; Second 9th District Court; Montgomery County; P.O. Box 2220; Conroe, TX 77305-2220; (409) 539-7860; FAX (409) 760-6919
(Corpus Cristi) Judge Robert Pate; 28th Judicial District Court; Nueces County Courthouse; 901 Leopard Street; Corpus Cristi, TX 78401; (512) 888-0506; FAX (512) 888-0795
(Crystal City) Judge Amado J. Abascal, III; 365th Judicial District Court; Zavala County Courthouse; 103 North Fifth Street; Crystal City, TX 78839; (210) 374-5844; FAX (210) 757-2720
(Daingerfield) Judge William R. Porter; 276th Judicial District; Morris County Courthouse; P. O. Box 480; Daingerfield, TX 75638; (903) 645-2506
(Dallas): Judge Michael J. O'Neill; 600 Commerce St.; Dallas, TX 75202;(214) 653-6998
(Dallas): Judge John Marshall;600 Commerce St.; Dallas, TX 75202 (_________)
(Edinburg) Judge Fernando Mancias; 93rd Judicial District Court; Hidalgo County Courthouse; P. O. Box 215; Edinburg, TX 78539; (210) 318-2255
(El Paso) Judge John L. Fashing; County Court at Law Number Two; 801 County Courthouse; El Paso, TX 79901; (915) 546-2145
(Ft. Worth) Judge Fred W. Davis; 17th District Court; Tarrant County Justice Center; 401 W. Belknap; Ft. Worth, TX 76196-7220; (817) 844-1460; FAX (817) 884-1560
(Galveston) Judge Frank T. Carmona; 122nd District Court; Courthouse; 722 Moody Avenue; Galveston, TX 77550; (409) 766-2275
(Galveston) Judge I. Allan Lerner; 56th District Court; Courthouse; 722 Moody Avenue; Galveston, TX 77550; (409) 766-2226
(Gilmer) Judge Lauren Parish; 115th Judicial District; Courthouse; Gilmer, TX 75644; (903) 843-2836
(Greenville) Judge Richard A. Bosworth; Hunt County Courthouse; 2500 Lee Street; Greenville, TX 75401; (903) 408-4194
(Houston) Judge Russell Lloyd; 157th District Court; 301 Fannin; Houston, TX 77002; 713-755-7793; FAX 713-755-5779
(San Antonio) Judge Charles A. Gonzalez; Presiding Judge; 57th Judicial District Court; Bexar County Courthouse; 100 Dolorosa Street; San Antonio, TX 78205; (210) 220-2531; FAX (210) 220-2945
(Tyler) Judge Diane DeVasto; 241st Judicial Court; 220 Courthouse; 100 N. Broadway Avenue; Tyler, TX 75702; (903) 535-0600; FAX (903) 535-0683


UTAH

State courts:
 
Judge John A. Rokich; 3rd Judicial District Court; 240 East Fourth S.; Salt Lake City, UT 84111; (801) 535-5466; FAX (801) 535-5957
Judge Stanton M. Taylor; 2nd District Court of Utah; 2549 Washington Blvd.; Ogden, UT 84401; (801) 399-8446; FAX (801) 629-8302


VERMONT

State courts:
 
Judge Richard Norton; Vermont Superior Court; 83 Center Street; Rutland, VT 05701; (802) 775-4394


VIRGINIA

State courts:
 
Judge Theodore J. Markow; 13th Judicial Circuit; 311 John Marshall Courts Bldg.; 800 E. Marshall Street; Richmond, VA 23219; (804) 780-6515


WASHINGTON

State courts:
 
Judge Robert H. Alsdorf; King County Superior Court; 3rd and James Streets; Seattle, WA 98104; (206) 296-9203; FAX (206) 296-0986
Judge Thomas J. Felnagle; Pierce County Superior Court - Room 110; 930 Tacoma Avenue, S.; Tacoma, WA 98402; (206) 591-7455; FAX (206) 597-3428
Judge M. Karlynn Haberly; Kitsap County Superior Court; 614 Division Street; Port Orchard, WA 98366; (360) 876-7053
Judge James Ladley; Clerk County Superior Court; P. O. Box 5000; Vancouver, WA 98666-500; (360) 699-2292



WEST VIRGINIA

State courts:
 
(all): Judge Charles King; Kanawha County Circuit Court; Judicial Annex; 111 Court Street; Charleston, WV 25301; 304-357-0367; FAX (304) 357-0473